Przemysł tekstylny i włókienniczy

Nawilżanie w przemyśle tekstylnym, w procesie produkcji (włókien, tkanin, dzianin, sznurków) jest ważnym czynnikiem, który pozwala na uniknięcie odpadów produkcyjnych, czy zatrzymania maszyn i strat czasowych oraz materialnych. Nawilżone włókna są elastyczne, posiadają również odporność na zrywanie materiału i łatwiej poddają się obróbce. Podczas produkcji tkanin w zbyt suchym powietrzu, dochodzi do różnych problemów z materiałem i przestoju maszyn. Suche włókna tkanin stają się łamliwe i tracą elastyczność. Dochodzi do zrywania włókien materiałów podczas produkcji i konieczności zatrzymania urządzenia.

OTECH - Nawilżanie w przemyśle tekstylnym

Nie tylko nawilżanie powietrza w produkcji tekstyliów i włókien jest ważne.  Także podawanie do obróbki materiałów suchych również może powodować powyższe problemy. Włókna są chłonne, więc potrzebują czasu, aby wilgoć z otoczenia przyswoić. Dlatego tekstylia magazynowane przed i po obróbce powinny być przechowywane w odpowiedniej wilgotności, aby nie straciły właściwości elastycznych i pozostały wytrzymałe na rozciąganie.

Różne tekstylia (tkaniny, dzianiny, inne materiały) wymagają innej względem siebie wilgotności do procesu produkcyjnego, określanej przez proces technologiczny. Zwykle jest to wilgotność powietrza w zakresie 50-70% RH.

Elektrostatyka

Na suchych materiałach, podczas pocierania, rozwijania i naciągania, powstają napięcia elektrostatyczne. Naelektryzowany materiał poddawany obróbce, zachowuje się niewłaściwie, ponieważ rolki maszyn go przyciągają, materiał marszczy się, zwija, co powoduje zatrzymanie produkcji. Dodatkowo suche włókna się kruszą i powodują pylenie podczas produkcji.

Nawilżanie w przemyśle tekstylnym – Problemy suchego powietrza

Produkcja i przechowywanie materiałów w zbyt suchym powietrzu powoduje, że:

  • włókna materiału stają się kruche i łamliwe
  • materiał traci elastyczne właściwości
  • materiał nie poddaje się obróbce
  • materiały i maszyny elektryzują się, w efekcie czego wciągając tkaniny nieprawidłowo między rolki
  • wzrasta zapylenie podczas produkcji
  • wzrasta ryzyko pożaru