Nawilżanie w rolnictwie

Niezbędnym elementem upraw szklarnianych i grzybów jest zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych, temperatury, jak również wilgotności powietrza. Systemy mgłowe ponadto mogą rozpylać nawozy i środki ochrony roślin zapewniając bardzo dokładne pokrycie liści.

Nawilżanie jest oczywiście niezbędnym elementem w przechowywaniu warzyw i owoców. Systemy mgłowe mogą pokrywać warzywa środkami konserwującymi, mogą to być środki nieszkodliwe dla ludzi np.: witamina C, jony srebra, cukier biały.

W hodowli zwierząt systemy mgłowe działają jako system chłodniczy obniżając temperaturę w pomieszczeniach, w rezultacie poprawiając panujące warunki.

Pieczarkarnie

Uprawianie pieczarek wymaga specyficznego klimatu otoczenia. Potrzebna temperatura powietrza około 12-19°C (najczęściej utrzymywana temperatura to 15-16°C) oraz utrzymywania wilgotności na poziomie 90-95% RH. Utrzymanie w pomieszczeniu takich parametrów latem, przede wszystkim nie należy do prostych zadań.

Nawilżanie i chłodzenie mgłą wodną w rolnictwie

Wysokociśnieniowy system nawilżania mgłowego potrafi takie parametry utrzymać w pełni automatycznie. Szybkie odparowanie mgły wodnej (duża powierzchnia parowania) powoduje, że układy nawilżania mgłowego są wysoce wydajne w stosunku do innych rozwiązań. Ponadto podczas odparowania mgły wodnej, zabierana jest duża ilość energii z powietrza, ochładzając je (chłodzenie powietrza wyparne). Jest to dodatkowym atutem tego typu rozwiązania, zwłaszcza w upalne dni.

Przykład: Gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi 20°C, a wilgotność jest na poziomie 60% RH, nawilżając produkcję przy pomocy systemu mgłowego do poziomu 90% RH, temperatura spadnie do około 16°C
* Wahania temperatury mogą się różnić w zależności od warunków otoczenia (intensywności promieni słonecznych, rodzaju i powierzchni pomieszczeń produkcji, wentylacji, itp.).

Hodowla kwiatów

Uprawa kwiatów i ich przechowywanie wymaga zwykle podwyższonej wilgotności powietrza. Znaczna część uprawianych roślin pochodzi z podzwrotnikowych, tropikalnych lub subtropikalnych obszarów. Oczywiście wymagają one odpowiednich warunków klimatycznych. Rośliny o ozdobnych liściach, paprocie, storczyki, palmy, draceny, są podatne na utratę wilgoci. Źle znoszą suche powietrze, które powoduje zasychanie liści i kruszenie się ich na brzegach, więdnięcie pączków i kwiatostanów, prowadzące do ich opadania.

Nawilżanie w rolnictwie - hodowla kwiatów

Nawilżanie w rolnictwie poprzez mgłowy system nawilżania powietrza, dzięki wysokiej wydajności i szybkiemu odparowaniu wody, może zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne, nawet w dużych powierzchniowo szklarniach i obszarach produkcyjnych.

 • hodowla drobiu,
 • chłodzenie kurników,
 • szklarnie,
 • pieczarkarnie,
 • uprawa kwiatów,
 • magazyny,
 • chłodnie warzyw i owoców,
 • nawilżanie produktów.

Wysokociśnieniowe systemy mgłowe

System nawilżania mgłowego HPS-Agro i znacznie bezpieczniejszy HPS-vP używane są hodowlach zwierząt, uprawach roślin i grzybów.

Cechy systemu nawilżania HPS-vP:

 • wysoka wydajność układu – do 540 litrów na godzinę,
 • bardzo niskie zużycie energii 0,6..1,5kW,
 • prosta budowa systemu – łatwa obsługa i eksploatacja,
 • wysoka trwałość elementów systemu,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa.