Park mgieł, dolina mgieł

OTECH - Park mgieł, dolina mgieł

Efekty specjalne – systemy mgłowe 6 generacji to bezpieczeństwo i bogate wyposażenie

System HPS to produkt najwyższej klasy Premium, najnowocześniejsze technicznie rozwiązanie, jak również najwyższa trwałość i jakość. Firma OTECH w zakresie rekreacji (na przykład efektów specjalnych) proponuje tylko urządzenia mgłowe, takie jak system 6 generacji. Nie wykonujemy rozwiązań byle jakich, byle najtańszych, jakich najczęściej domagają się firmy budowlane. Realizacje rekreacyjne w Polsce wykonuje się czasem w oparciu o systemy 1 generacji przeznaczone dla rolnictwa, takiego jak: pieczarkarnie, szklarnie, kurniki. Realizacje takie są oczywiście zupełnie niefunkcjonalne.

Park Mgieł – Tabela porównawcza systemów 6 i 1 generacji

W porównaniu tym pomijamy rzeczy oczywiste, które powinien posiadać każdy system. Przykładowo przy porównywaniu samochodów nie wymieniamy, że samochód posiada elementy takie jak: kierunkowskazy, wycieraczki, hamulec ręczy, lusterka boczne, akumulator, itd.

Standardowe wyposażenie/właściwości systemu “PARK MGIEŁ”

generacja-1

HPS-1 od 2008r.

generacja-6

HPS-6 od 2016r.

Możliwość podwójnego wykorzystania urządzeń.  Dodatkowo możliwość rozbudowy systemu o tężnie ciśnieniowe, które stanowią dla lokalnej ludności znacznie większą atrakcję, niż sam park mgieł.brakTak
Technologia wykonania instalacji wysokiego ciśnienia.
Przewody nylonowe stosujemy tylko w linii produktów ekonomicznych (czyli najtańszych).
nylon/poliamidmiedziane
+ osłona
Trwałość eksploatacyjna przewodów
(czyli odporność na zmęczenie materiału, w wyniku wzrostów, jak również spadków ciśnienia).
słababardzo duża
Zapas wytrzymałości instalacji wysokiego ciśnienia3 krotny12 krotny
Blokowanie rozwoju bakterii wodnych w instalacji rurowej (Legionelli, Pałeczki ropy białej, itd.) dzięki bakteriobójczemu działaniu miedzi.brakTak
 Funkcja automatycznego zapowietrzania instalacji w razie spadku temperatury poniżej zera. Dzięki A2S system może wyłączać i załączać cały w roku. Co przekłada się na wydłużenie okresu eksploatacji z 5 miesięcy do 12. Włączenie systemu zimą  powoduje spektakularny efekt podświetlonej zamarzniętej mgły.brakTak
QSS system szybkiej wymiany dysz bez użycia narzędzibrakTak

IFC (Intelligent Flow Control)

W przypadku awarii strumień wody pod ciśnieniem 100 bar, jest niebezpieczny dla ludzi . Sytuacji takiej zapobiega system IFC. Dzięki systemowi IFC rozerwanie, urwanie, uszkodzenie instalacji wodnej powoduje odcięcie wody. System IFC wykrywa przekroczenie przepływu dopuszczalnego, oraz niebezpieczne anomalie w zakresie ciśnienia i przepływu wskazujące na uszkodzenie instalacji.

brakTak
Zawory HP zabezpieczające (np. przy zaniku zasilania) przed cofnięciem wody i uderzeniem wysokiego ciśnienia w instalację niskiego ciśnienia.brakTak
FWHP filtr wody na wysokim ciśnieniu. Zabezpiecza elektrozawory, zawory zwrotne i instalacyjne przed zablokowaniem.brakTak
Separatory optyczne 5kV na wszystkich liniach danych i sterowania, zwiększają niezawodność i trwałość (rozwiązanie spotykane tylko w urządzeniach z najwyższej półki).brakTak
Zabezpieczenia przepięciowe na wszystkich linach danych, zwiększają niezawodność i trwałość.brakTak
Zabezpieczenia nadprądowe na wszystkich liniach sterowania, ułatwiają diagnostykę, zapobiegają awariom.brakTak

DCMS (Differential Current Measurement System)

System kontroli pracy świetlówki, poprzez różnicowy pomiar płynącego prądu. Dzięki takiej metodzie pomiaru wykrywane są awarie zarówno świetlówki jak i osprzętu. Wykrycie awarii powoduje odcięcie wody i wywołanie alarmu. Natężenie płynącego przez świetlówkę prądu jest prezentowane na wyświetlaczu LED/OLED.

brakTak

PRS (Power Reduction System)

system obniżania mocy świetlówki przy braku przepływu wody. Przedłuża trwałość świetlówki, oszczędza energię, obniża temperaturę, na wodzie kranowej wielokrotnie zwalnia narastanie osadów.

brakTak
Inteligentny licznik wypalenia świetlówki uwzględnia moc, czas działania i współczynniki zużycia. Na wyświetlaczu LED/OLED wskazywane jest zużycie świetlówki (nowa świetlówka posiada TEe=440kWh). Po odliczeniu do zera: zostaje wywołany alarm wymiany świetlówkibrakTak
Układ aktywnego chłodzenia pracujący podczas braku przepływu wody, przedłuża żywotność świetlówki, na wodzie kranowej zwalnia proces narastania osadów.brakTak
Siatki antybakteryjne zabezpieczające zbiorniki z stojącą wodą. Siatki miedziane pokryte jonami srebra, tworzącymi z miedzią mikro ogniwa.brakTak
Ciągła kontrola przewodności wody. Jeżeli dochodzi do pęknięcia membrany osmozy zanieczyszczenia i skondensowane bakterie przedostają się do wody czystej. W takiej sytuacji system od razu odcina dopływ wody i wywołuje alarm skażenia wody.brakTak

SIG Generator jonów srebra (Silver Ion Generator)

Nowoczesna, tania w eksploatacji i bezobsługowa metoda stosowana zamiast popularnych generatorów dwutlenku chloru. Jony srebra nadają wodzie właściwości bakteriobójcze ograniczając rozwój bakterii w filtrach i instalacji rurowej. W wielu aplikacjach wielokrotnie przedłużają żywotność filtrów, membran, ponieważ blokują proces zatykania przez film bakteryjny.

Woda z jonami srebra dopuszczona jest do spożycia (ONZ 48-1994), chroni również rośliny przed rozwojem grzybów, dlatego jest stosowana w gospodarstwach ekologicznych, gdzie nie można stosować środków chemicznych.

Kamienie brzegowe, chodniczki i inne elementy będące pod działaniem mgły wodnej obrastają śliskimi glonami. Woda uzdatniona jonami srebra zapobiegają temu. Woda odparowuje a jony srebra pozostają chroniąc kamienie i chodniki przed glonami. Jony srebra nie blokują wzrostu roślin i organizmów bardziej złożonych.

brakTak

W standardzie systemu jest nadzór, konfiguracja i sterowanie przez Internet. Człowiek wchodzi na stronę internetową, patrzy na obraz z kamery, widzi co dzieje się w parku i podejmuje decyzję o załączeniu systemu wytwarzania mgły.

Inteligentna detekcja ludzi na podstawie obrazu z kamer pozwala eksploatować system 364dni w roku i równocześnie ograniczyć zużycie wody o około 90%. System działa tylko w czasie, w którym ludzie przebywają w parku.

brakTak

Ochrona przed owadami. Park mgieł, dolina mgieł to maleńkie ciepłe jeziorko, bez fal, z zacienionymi brzegami. To idealne miejsce na składanie jaj przez komary, meszki, gzy (popularne bąki polne, są niebezpieczne, pozostawiają larwy w ciele człowieka, roznoszą choroby).

Owady wabione oświetleniem parku i oświetleniem brzegów będą przylatywać z rozległej okolicy. Dlatego co 2..3 tygodnie lub przed wyświetlaniem filmów system włącza się na 2 minuty i uruchamia dozowanie w postaci mgły bezpiecznego środka owadobójczego, który rozchodzi się nad taflą wody.

brakTak

 

Ogromna różnica w bezpieczeństwie, jakości, funkcjonalności

Jak widać różnice są ogromne,  systemy 6 generacji  oferują zupełnie inny poziom bezpieczeństwa eksploatacji, bezpieczeństwa sanitarnego i funkcjonalności. Ogólnie system 6-generacji i 1-generacji różni około 90 detali (w tabelce podano tylko 23). Do systemów 6-generacji dobierane są najlepsze komponenty i materiały, odwrotnie niż do systemów 1-generacji, gdzie podstawowym celem jest ekonomiczna cena.

Okres eksploatacji systemów 1 i 6 generacji

Starsze rozwiązania działają w okresie dodatnich temperatur od kwietnia do października, natomiast systemy 6 generacji mają blisko dwukrotnie dłuższy okres eksploatacji. System 6 generacji posiada funkcję automatycznego zapowietrzania instalacji w razie spadku temperatury poniżej zera. Więc mogą działać cały rok w wszystkie dni kiedy tylko pojawia się dodatnia temperatura. Dysze mgielne mogą też pracować w ujemnych temperaturach wytwarzając śnieg co wraz z podświetleniem daje piękny efekt wizualny. Niestety aktualnie na terenie Polski nie można spotkać takich instalacji.

Bezpieczeństwo systemów mgłowych 6-generacji

Szerokie rozumiane bezpieczeństwo zawsze wiązało się z sporymi wydatkami. W firmie Otech staramy się zmienić tę sytuację oferując rozwiązania bezpieczne w przystępnych cenach. Tworzymy tylko systemy bezpieczne, więc montujemy elementy podnoszące bezpieczeństwo do wszystkich produkowanych urządzeń. Takie podejście pozwala na blisko dwukrotne obniżenie cen wyposażenia odpowiadającego za bezpieczeństwo eksploatacji (zwłaszcza bezpieczeństwo bakteriologiczne).

Trudno określić ile warto wydawać na bezpieczeństwo. Często wydatki te wydają się zupełnie zbędne. Najczęściej elementy bezpieczeństwa np.: systemy antybakteryjne, sterylizatory wody, monitoringu prawidłowego działania, itd. montuje się po kosztownych lub tragicznych wypadkach. Wtedy przychodzi moment refleksji na przeliczenie kosztów zabezpieczeń i ewentualnych strat.

Wiemy jakie są konsekwencje wypadków komunikacyjnych więc standardowo wyposażamy samochody w: pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, napinacze pasów, klejone szyby, układ ABS, kontrolę trakcji, itd.

Wypadki przy instalacjach przemysłowych bywają równie niebezpieczne. W instalacjach wytwarzania sztucznej mgły największe zagrożenie stwarza możliwość rozpylenia bakterii wodnych do powietrza powodujące masowe zakażenie ludzi.

W niezabezpieczonej odpowiednio instalacji mogą namnożyć się niebezpieczne bakterie wodne (Legionella, Wąglik, Pałeczka ropy białej, itd.). Bakterie wodne, jeżeli umożliwimy im dostanie się do płuc bywają bardzo niebezpieczne. Płucne zakażenie np. Legionellą powoduje ciężką chorobę, statystycznie 15..25% ludzi umiera.

Wielu naszych klientów nie rozumie znaczenia zabezpieczeń i domagają się ich usunięcia. Uzyskane w ten sposób oszczędności stanowią zaledwie 30% ceny systemu.

HPS-522 przemysłowe nawilżanie powietrza w halach, drukarniach
Stacja odwróconej osmozy do wody demineralizowanej
sterylizator do przemysłowych nawilżaczy powietrza
generator jonów, nawilżacze przemysłowe
OTECH - Park mgieł, dolina mgieł
Park mgieł - Generator jonów srebra