Rodzaje nawilżaczy powietrza
Różne rodzaje nawilżaczy powietrza i sposoby nawilżania powietrza wykorzystują różne technologie nawilżania. Różnią się cechami, metodami nawilżania powietrza, ale również zapotrzebowaniem energetycznym, eksploatacyjnym i kosztami obsługi. Niektóre z nich, w przypadku braku częstej konserwacji, są siedliskiem bakterii, które następnie są emitowane do powietrza. Poniższy schemat przedstawia różnice w eksploatacji i zapotrzebowaniu energetycznemu poszczególnych metod nawilżania powietrza (kliknij obrazek aby powiększyć).
Porównanie efektywności energetycznej systemów nawilżania
System serii OTECH HPS pobiera moc elektryczną 900 W – 1.4 kW, w zależności od konfiguracji, w rezultacie z mocy tej uzyskuje się wydajność nawilżania 520 kg/h. Dla uzyskania takiej samej wydajności, systemy parowe potrzebują aż 380 kW mocy.
Systemy parowe zużywają więc około 380 razy więcej energii elektrycznej niż systemy mgłowe HPS.
Tanie w zakupie systemy parowe okazują się bardzo kosztowne w późniejszej eksploatacji. Czasami bywają natychmiast wyłączane po pierwszym rachunku za energię elektryczną.
Nawilżanie powietrza na halach
Korzystając z bezpośredniego układu nawilżania mgłą wodną można uzyskać korzystny rozkład wilgotności, dzięki czemu możemy dwukrotnie ograniczyć zużycie wody. Przekłada się to na zmniejszenie zużycia wody i energii cieplnej, czyli oszczędności.