Lampa UVC do gabinetu stomatologicznego – Dekontaminacja powietrza
W gabinetach stomatologicznych na skutek używania sprężonego powietrza i wiertarek, tworzy się mgiełka ze śliny i wody. Kropelki te skutecznie chronią wirusy przed światłem UV-C, w rezultacie pozwalając im przetrwać większe dawki promieniowania UV-C. Wirusy swobodne emitowane z oddechem są znacznie bardziej podatne na działanie promieniowania UV-C.
Dlatego lampa UVC do gabinetu stomatologicznego wyposażona jest w separatory kropelek. Dzięki temu, że jest ich najczęściej 7..10, pozwala to wyłapać ~99% kropelek, dla nominalnej prędkości przepływu.
Lampa UVC do gabinetu stomatologicznego – Obudowa fi = 200 mm
Obudowę taką najczęściej stosuje się w gabinetach stomatologicznych i dentystycznych.
Ze względu na budowę, zalecany przepływ powietrza dla obudowy z separatorami na przewód fi 200 wynosi 350..1000 m3/h. Dzięki temu uzyskujemy sterylizację powietrza na poziomie 99,99%.
Dla przepływu powietrza 700 m3/h uzyskujemy wyłapywanie kropelek wody, śliny, na poziomie 99%, dla wyższych, lub niższych prędkości ta skuteczność jednakże spada.
Wymagania w sterylizacji powietrza
Pierwsze lampy projektowaliśmy w 2009 roku, były bardzo proste, ale wtedy również wymagania były niewielkie. Natomiast wraz z masowym wykorzystywaniem sterylizacji powietrza w kanałach wentylacyjnych szpitali zakaźnych, wymagania te sukcesywnie rosły, głównie w zakresie kontroli i nadzoru pracy lamp.
Początkowo jednak wykorzystanie dekontaminacji powietrza ograniczało się między innymi do: szpitali zakaźnych, sal operacyjnych, pomieszczeń pakowania towarów sterylnych, pomieszczeń pakowania żywności, sal dla chorych pozbawionych odporności i innych pomieszczeń biologicznie czystych.
Obecnie lampy sterylizacyjne znajdują również zastosowanie w hotelach, biurowcach, przychodniach, szkołach i innych obiektach.
Na rok 2022 lampy OTECH serii “m” i “b” spełniają wszystkie nowe wymogi UE.