Zapobieganie wybuchom pyłu

Mgłę wodna wytwarzana z wysokiego ciśnienia wody jest wykorzystywana do systemów zapobiegania wybuchowi pyłu zawieszonego w powietrzu. Jest to niedroga i jedna z najskuteczniejszych metod na zapobieganie wybuchom pyłu. Stosowana w energetyce, ciepłowniach, kotłowniach, przemyśle drzewnym, spożywczym itd.

Uważa się że systemy wysokociśnieniowe np. OTECH-HPS-vP lepiej sprawdzają się w aplikacjach zapobiegania wybuchom niż pneumatyczne.  Zagadnienie jest bardziej skomplikowane. System wysokociśnieniowy nie dostarcz dodatkowego powietrza jak system pneumatyczny. Zaś dużą zaletą systemów pneumatycznych jest kilkukrotnie większa energia mikro kropelek wody, która przekłada się na dużą skuteczność wyłapywania pyłów. Systemy pneumatyczne np. OTECH-Aero-Ex mają jeszcze jedną istotną zaletę mogą pracować na brudnej, twardej wodzie prosto z hydrantu PPOŻ. W trudnych warunkach przemysłowych proste i tanie systemy pneumatyczne często spisują się lepiej.

Największe zagrożenie wybuchem panuje w zamkniętych przestrzeniach  wypełnionych pyłem. Pyły wybuchowe różnią się od siebie, najbardziej niebezpiecznie są pyły drobnych frakcji. Mgła powoduje wyłapywanie pyłów i wzrost wilgotności w strefie zagrożonej wybuchem. Wzrost wilgotności skutkuje: likwidacją ładunków elektrostatycznych, obniżeniem zawartości pyłów w powietrzu, spadkiem temperatury.

Wysokie nawilżenie powietrza ogranicza zagrożenie wybuchem podobnie jak inertyzacja. Oczywiście nie jest tak skuteczne jak inertyzacja i w zdecydowanej większości zastosowań nie może jej zastąpić. Mówienie o inertyzacji mgłą wodną jest dużym nadużyciem, lub myleniem pojęć.

Inertyzację i podawanie mgły wodnej można połączyć uzyskując bardzo skuteczny system zapobiegania wybuchom. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasilanie pneumatycznych dysz mgłowych (np. systemu Otech Ex-6, lub systemu Otech Fog-Ex) azotem. Wytwornice azotu są urządzeniami wysoko bezawaryjnymi.

W takim układzie można analizować rezygnację z drogich układów tłumienia wybuchów.

Jeżeli jest to możliwe to lepiej zapobiegać wybuchom niż sprawdzać skuteczność systemów tłumienia wybuchów. Jeżeli w klasycznym systemie tłumienia wybuchu nie zadziała czujnik podczerwieni lub czujnik ciśnienia lub zawór otwierający lub sterownik wtedy => dojdzie do nietłumionego wybuchu.

Wielosensorowy czujnik podczerwieni z automatyczną kontrolą czystości wizjera i spryskiwaniem wizjera.

Systemy WS, Water Shot „Wodny Strzał”

Coraz częściej do tłumienia wybuchów zamiast klasycznych systemów HDR bazujących na proszkach gaśniczych używa się systemów WS, Water Shot „Wodny Strzał”. Są to systemy wysokociśnieniowe gdzie proszek gaśniczy zastępuje czysta woda.  Układy WS nie mogą jednak pracować na zewnątrz w ujemnych temperaturach. Układy WS, Water Shot są stosowane w przemyśle spożywczym gdzie zadziałanie systemu nie powoduje konieczności zatrzymania produkcji i usuwania czynnika gaśniczego.

Układy Otech bazują na wysokich ciśnieniach i zasobnikach wodnych. Korpus zasobnika jest wykonany z stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Wewnętrzny napełniony azotem pęcherz wykonany jest z wysokiej jakości gumy NBR. Aby zwiększyć żywotność zasobnika wyposażono go w zawór odcinający i hamulec końca wystrzału. Po każdym zadziałaniu zasobniki są automatycznie napełniane wodą. Żywotność zasobników wynosi 8 lat lub 2000 strzałów, potem podlegają wymianie lub regeneracji. Regeneracja polega na wymianie elementów starzejących się jak np.: pęcherza, uszczelnień, zderzaka innych elementów gumowych, tulejek teflonowych oraz sprężyny.

Zapobieganie wybuchom pyłu