Zapobieganie wybuchom pyłu
Mgłę wodną wytwarzaną z wysokiego ciśnienia wody, wykorzystuje się do systemów zapobiegania wybuchowi pyłu zawieszonego w powietrzu. Jest to niedroga i jedna z najskuteczniejszych metod na zapobieganie wybuchom pyłu. Stosowana na przykład w energetyce, ciepłowniach, kotłowniach, przemyśle drzewnym, spożywczym itd.
Uważa się, że systemy wysokociśnieniowe np. OTECH-HPS-vP, lepiej sprawdzają się w aplikacjach do zapobiegania wybuchom, niż pneumatyczne. Zagadnienie jest bardziej skomplikowane. System wysokociśnieniowy nie dostarcza dodatkowego powietrza, tak jak system pneumatyczny. Zaś dużą zaletą systemów pneumatycznych jest kilkukrotnie większa energia mikro kropelek wody, która przekłada się na dużą skuteczność wyłapywania pyłów. Systemy pneumatyczne np. OTECH-Aero-Ex mają jeszcze jedną istotną zaletę, mogą pracować na brudnej i twardej wodzie prosto z hydrantu PPOŻ. W trudnych warunkach przemysłowych proste i tanie systemy pneumatyczne często spisują się lepiej.
Największe zagrożenie wybuchem panuje w zamkniętych przestrzeniach wypełnionych pyłem. Pyły wybuchowe różnią się od siebie, najbardziej niebezpiecznie są pyły drobnych frakcji. Mgła wodna wyłapuje pyły i zwiększa wilgotność w strefie zagrożonej wybuchem. Zwiększenie wilgotności likwiduje ładunki elektrostatyczne, obniża zawartość pyłów w powietrzu, jak również powoduje spadek temperatury.
Wysoka wilgotność powietrza ogranicza zagrożenie wybuchem, podobnie jak inertyzacja. Oczywiście nie jest tak skuteczna, jak inertyzacja i w zdecydowanej większości zastosowań nie może jej zastąpić.
Inertyzację i podawanie mgły wodnej można połączyć, uzyskując bardzo skuteczny system zapobiegania wybuchom. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasilanie pneumatycznych dysz mgłowych (np. systemu Otech Ex-6 lub systemu Otech Fog-Ex) azotem. Wytwornice azotu są urządzeniami wysoko bezawaryjnymi.
W takim układzie można zrezygnować z drogich układów tłumienia wybuchów.
Jeśli jest to możliwe, to lepiej zapobiegać wybuchom, niż sprawdzać skuteczność systemów tłumienia wybuchów. Jeżeli w klasycznym systemie tłumienia wybuchu nie zadziała czujnik podczerwieni lub czujnik ciśnienia lub zawór otwierający lub sterownik, wtedy dojdzie do nietłumionego wybuchu.
Wielosensorowy czujnik podczerwieni z automatyczną kontrolą czystości wizjera i spryskiwaniem wizjera.
Systemy WS (Water Shot – „Wodny Strzał”)
Coraz częściej do tłumienia wybuchów zamiast klasycznych systemów HDR bazujących na proszkach gaśniczych używa się systemów WS, Water Shot „Wodny Strzał”, ponieważ są to systemy wysokociśnieniowe, gdzie proszek gaśniczy zastępuje czysta woda. Systemy WS nie mogą jednak pracować na zewnątrz w ujemnych temperaturach. Układy Water Shot są stosowane w przemyśle spożywczym, gdzie zadziałanie systemu nie powoduje konieczności zatrzymania produkcji i usuwania czynnika gaśniczego.
Układy OTECH bazują na wysokich ciśnieniach i zasobnikach wodnych. Korpus zasobnika jest wykonany z stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Wewnętrzny, napełniony azotem pęcherz, wykonany jest z wysokiej jakości gumy NBR. Aby zwiększyć żywotność zasobnika, wyposażono go w zawór odcinający i hamulec końca wystrzału. Po każdym uruchomieniu, zasobniki automatycznie napełniają się wodą. Żywotność zasobników wynosi 8 lat lub 2000 strzałów, potem podlegają wymianie lub regeneracji. Regeneracja polega na wymianie elementów starzejących się jak np. pęcherza, uszczelnień, zderzaka innych elementów gumowych, tulejek teflonowych oraz sprężyny.
Sterylizacja powietrza w wentylacji
W najnowszych układach wentylacji powietrze poddaje się dekontaminacji poprzez promieniowanie UVC, zwane też światłem UVC, to odmiana światła UV o znacznie większej energii fotonów niż światło UV ultra fioletowe słoneczne. Przy niewielkich kosztach instalacji i eksploatacji możemy bardzo podnieść bezpieczeństwo ludzi przebywających w obiekcie.