Tradycyjna kopalnia, chłodzona pasywnie, mgłą wodną

Chłodzenie kopalni mgłą wodną – Kopalnia Bitcoinów chłodzona adiabatycznie innowacyjną technologią mgły wodnej HPS-6 firmy OTECH.  Pasywne chłodzenie zapewnia opłacalność wydobycia Bitcoinów. Każdy agregat HPS przy mocy zaledwie 1kW wytwarza mgłę wodną w ilości 540kg/h, która odparowując przekłada się na moc chłodniczą 350kW. Dedykowane rozwiązania do potrzeb kopalni krypto-walut i serwerowni. Systemy posiadają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji. Kopalnia fedruje 24h/dobę, ze względu na dużą ilość ciepła odpadowego ponad 11MW system chłodzenia działa 24h/dobę, na wszystkich poziomach parter, P1, P2. Mgła wodna po za chłodzeniem likwiduje ładunki elektrostatyczne i redukuje zapylenie. Jedne z największych światowych kopalni Bitcoin znajdują się w Polsce i Czechach.

Chłodzenie kopalni mgłą wodną

Tradycyjna koparka

Koparka to 50 modułów zasilanych z 3 zasilaczy impulsowych (12V; 37,5A = 450W). Łączna moc zasilaczy 1350W jest przenoszona za pośrednictwem 18 przewodów (9 dodatnich i 9 ujemnych). Całość jest przedmuchiwana przez 5 wentylatorków 12V, fi 90mm, o łożyskach ceramicznych. Komputer Raspberry PI spełnia funkcję kontrolera koparki. Więcej informacji.

Rok produkcji 2016, urobek w Bitcoinach, moc elektryczna 1350W, produkcja Polska, gwarancja 2 lata.

Chłodzenie kopalni mgłą wodną

Kopalnie Bitcoin o konstrukcji kontenerowej

Chłodzenie kopalni mgłą wodną
Schemat kontenera morskiego z doczepioną komorą chłodzenia.

Przyszłość kopalni bitcoin

Kopalnie Bitcoinów i innych krypto walut są coraz częściej budowane modułowo w kontenerach morskich. Dzięki takiej konstrukcji kopalnie nie potrzebują hali produkcyjnej stoją na zewnątrz pod chmurką. W kontenerze znajduje się elektronika lub transformator i elektronika.

Do kontenera morskiego dołącza się niezbędną komorę mgłową. Dzięki kondenserom umieszczonym w komorze mgłowej moduł może pracować podczas ulewnego deszczu. Bez komory mgłowej podczas deszczu lub porannej mgły dochodzi do zalewania filtrów i elektroniki. Zalewanie powoduje zwarcia, kosztowne awarie i natychmiastową konieczność wyłączenia modułu.

Bardzo duże ilości powietrza przechodzącego przez kontener 15000..60000 m3/h pozostawia na filtrach wiele pyłu zapychając je. Na dobę przez kontener przechodzi 1728 ton powietrza i może pozostawić 2..20 kg pyłów. Dla komory mgłowej duża ilość pyłu nie stanowi żadnego problemu, pył wyrzucany jest odpływem w postaci szlamu. Skuteczność odpylania powietrza mgłą jest bardzo wysoka 90..99,5%.

Komorna mgłowa OTECH-VR4 zapewnia pasywne, adiabatyczne chłodzenie powietrza typowo max. moc chłodnicza  wynosi 350 kW.

Posobnie jak w serwerowniach nawilżanie powietrza, jest ważniejsze od samego chłodzenia ponieważ zwiększa przewodność cieplną powietrza 2..3 krotnie. Wilgotne powietrza, likwiduje problemy ładunków elektrostatycznych. Przy dużych przepływach suchego powietrza gromadzone ładunki elektrostatyczne osiągają dużą energię. Na tyle dużą ,że ich wielokrotne rozładowanie niszczy elektronikę (warystory i diody zabezpieczające) powodując awarie i przestoje.

Wentylator wyciągowy, odśrodkowy, zewnętrzny

Wentylatory ośrodkowe, o wyrzucie 360° posiadają wysoką efektywność energetyczną.